PER28/PER35/PER56 Encoders
Image of Bourns' PER28/PER35/PER56 EncodersBourns’ model PER28, PER35, and PER56 long-life incremental ring encoders come in sizes 28 mm, 35 mm, and 56 mm, respectively. These low-profile encoders are designed for use in professional audio and lighting applications, low/medium risk medical and laboratory equipment, industrial automation controls, and other applications where a menu select encoder is required. These models feature a ring interface that allows illumination or installation of other components in the center.