MAX16819/20 High-Brightness LED Drivers
Image of Analog Devices' MAX16819/20 2 MHz High-Brightness LED DriversAnalog Devices' MAX16819/MAX16820, step-down constant-current high-brightness LED (HB LED) drivers provide a cost-effective solution for architectural and ambient lighting, LED bulbs such as MR16 and other LED illumination applications.
The MAX16819/MAX16820 operate from a 4.5 V to 28 V input voltage range and feature a 5 V/10 mA on-board regulator. A high-side current-sense resistor adjusts the output current and a dedicated PWM input (DIM) enables a wide range of pulsed dimming.
The MAX16819/MAX16820 are well suited for applications requiring a wide input voltage range. The high-side current-sensing and an integrated current-setting circuitry minimize the number of external components while delivering an LED current with ±5% accuracy. A hysteretic control algorithm ensures excellent input-supply rejection and fast response during load transients and PWM dimming. The MAX16819 features a 30% inductor current ripple and the MAX16820 features a 10% current ripple. These devices operate up to 2 MHz switching frequency, thus allowing for small component size.
The MAX16819/MAX16820 operate over the -40°C to 125°C automotive temperature range and are available in 3 mm x 3 mm x 0.8 mm, 6-pin TDFN packages.
Features
  • High-side current sense
  • Dedicated dimming control input
  • 20 kHz maximum dimming frequency
  • Hysteretic control: no compensation
  • Up to 2 MHz switching frequency
  • ±5% LED current accuracy
  • Adjustable constant LED current
  • 4.5 V to 28 V input voltage range
  • Over 25 W output power
  • 5 V, 10 mA on-board regulator
  • -40°C to 125°C operating temperature range