ATSAMR30M18 802.15.4 RF Module
Image of Microchip Technology's ATSAMR30M18 802.15.4 RF ModuleMicrochip Technology's ATSAMR30M18A is an extremely compact 802.15.4 sub-GHz module for the IoT. It operates in the 780 MHz (China), 868 MHz (Europe), and 915 MHz (North America) sub-GHz frequency bands and is optimized for low-power applications such as wireless sensors, building and home automation devices, alarms, and industrial networks. The module combines the ATSAMR30E18A system-in-package (SiP) with Cortex® M0+ MCU with 25 6KB Flash, 40 KB RAM, and a sub-GHz radio, all in a compact, regulatory-certified 12.7 mm x 11.0 mm design. It supports IEEE 802.15.4 PHY-based protocols such as 6LoWPAN, Zigbee, and Microchip's MiWi networking protocols for self-healing point-to-point, star, and mesh networking. For ease of development, the ATSAMR30M18A is available in a fully-certified Xplained Pro development board. There is also a free MiWi Networking protocol stack and community support for 6LoWPAN.
Features
  • Compact 802.15.4 sub-GHz module
  • ATSAMR30E18A SiP with Arm® Cortex-M0+ MCU and sub-GHz transceiver
  • Integrated ultra-low power transceiver for 700 MHz, 800 MHz, and 900 MHz ISM band
  • 256 KB Flash
  • 16 input/output pins
  • Maximum operating frequency 48 MHz
  • 128-bit advanced encryption standard (AES) crypto engine
  • 32-bit medium access control (MAC) symbol counter
  • Automatic retransmission modes
  • Single 1.8 V to 3.6 V supply
  • FCC/ETSI compliant RF front end with harmonic filter
  • Two serial communication interface (SERCOM) units left for external applications
  • High-precision 16 MHz crystal oscillator
  • 12-bit, 350 ksps analog-to-digital converter (ADC)
  • I2C up to 3.4 MHz