STM32WB15/STM32WB10 Bluetooth® LE 5.2 Focused MCU
Image of STMicroelectronics STM32WB15/STM32WB10 Bluetooth LE 5.2 Focused MCUSTMicroelectronics' STM32WB15CC 320 Kbyte Flash memory, 48-Kbyte SRAM comes in a VFQFPN48 package ultra-low-power wireless microcontroller and features dual-core 32‑bit (Arm® Cortex®-M4 and dedicated M0+ CPU for real-time radio layer) and a 2.4 GHz RF transceiver supporting Bluetooth® specification v5.2.
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
  • Radio
    • 2.4 GHz
    • RF transceiver supporting Bluetooth 5.2 specification
    • RX sensitivity: -95.5 dBm [Bluetooth Low Energy (BLE) at 1 Mbps]
    • Programmable output power up to +5.5 dBm with 1 dB steps
    • Integrated balun to reduce BOM
    • Support for 2 Mbps
    • Dedicated Arm 32-bit Cortex M0+ CPU for real-time radio layer
    • Accurate RSSI to enable power control
    • Support for external PA
  • Ultra-low-power platform
    • 1.71 V to 3.6 V power supply
    • -40°C to +85°C/+105°C temperature ranges
    • 12 nA shutdown mode
    • 610 nA standby mode + RTC + 48 KB RAM
    • Active-mode MCU: 33 µA/MHz when RF and SMPS on
    • Radio: Rx 4.5 mA / Tx at 0 dBm 5.2 mA
  • Core: Arm 32-bit Cortex-M4 CPU with FPU, adaptive real-time (ART) accelerator allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 64 MHz, MPU, 80 DMIPS, and DSP instructions
  • Performance benchmark
    • 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
  • Supply and reset management
    • High-efficiency embedded SMPS step-down converter with intelligent bypass mode
    • Ultra-safe, low-power brownout reset (BOR) with five selectable thresholds
    • Ultra-low-power POR/PDR
    • Programmable voltage detector (PVD)
    • VBAT mode with RTC and backup registers
  • Clock sources
    • 32 MHz crystal oscillator with integrated trimming capacitors (radio and CPU clock)
    • 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
    • Internal low-power 32 kHz RC (LSI1)
    • Internal low-drift 32 kHz RC (LSI2)
    • Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, factory-trimmed
    • High-speed internal 16 MHz factory-trimmed RC