STM32WB1MMC Wireless Module
Features
  • Integrated chip antenna with option for external antenna
  • Bluetooth Low Energy 5.3 certified
  • Supports 2 Mbits/s
  • Advertising extension
  • TX output power up to +5.5 dBm
  • RX sensitivity: -96 dBm (1 Mbps)
  • Range: TBD
  • Dedicated Arm® Cortex®-M0+ for radio and security tasks
  • Dedicated Arm Cortex-M4 CPU with FPU and ART (adaptative real-time accelerator), up to 64 MHz speed
  • 320 Kbytes Flash memory, 48 Kbytes SRAM
  • Fully integrated BOM, including 32 MHz radio and 32 kHz RTC crystals
  • Integrated SMPS
  • Ultra-low-power modes for battery longevity
  • 27 GPIOs
  • SWD, JTAG
  • Integrated IPD for excellent and reliable antenna matching
  • VDD range: 1.71 V to 3.6 V
  • Temperature range: -40°C to +85°C