TPS92515/15HV/15-Q1/15HV-Q1 Buck LED Drivers
Texas Instruments offers its TPS92515, 2 A LED drivers with integrated NFET, high-side current sense, and shunt PWM dimming capability
The TPS92515 and TPS92515-Q1 devices have an operational input range up to 42 V. The TPS92515HV and TPS92515HV-Q1 offer high-voltage options with an input range up to 65 V. All are available in a thermally enhanced, 10-pin HVSSOP package.
Features
  • AEC-Q100 grade 1 qualified
  • Integrated 290 mΩ (typ.) internal N-channel FET
  • Input voltage range:
    • TPS92515x: 5.5 V to 42 V
    • TPS92515HVx: 5.5 V to 65 V
    • Operation down to 5.15 V after start-up
  • Low offset high-side peak current comparator
  • Constant average current up to 2 A