5590H-05-25.4-5
DigiKey Part Number
1067-5590H-05-25.4-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5590H-05-25.4-5
Description
THERM PAD 5M X 25.4MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 5.00m x 25.40mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Material
Acrylic Elastomer
Manufacturer
3M (TC)
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Thermal Resistivity
0.46°C/W
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Interface Pad, Roll
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
68°F ~ 77°F (20°C ~ 25°C)
Outline
5.00m x 25.40mm
Base Product Number
Thickness
0.0197" (0.500mm)