155220-5203-RB
DigiKey Part Number
155220-5203-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155220-5203-RB
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
155220-5203-RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.247" (6.28mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.25A