953104-2000-AR-PR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3M9382TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 953104-2000-AR-PR |
Description | CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) | Insulation Height 0.169" (4.30mm) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Board | Features Pick and Place |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 1000VDC |