CT11BK50-C
DigiKey Part Number
3M121BKC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT11BK50-C
Description
CBL TIE LOCKING BLK 50LB 11.10"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 3.00" (76.20mm) 0.180" (4.57mm) 50 lbs (22.68 kg)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
3M
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Packaging
Bag
Features
UV Resistant
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Color
Black
Length - Approximate
11"
Shelf Life
60 Months
Bundle Diameter
3.00" (76.20mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.180" (4.57mm)
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length - Actual
0.925' (281.94mm, 11.10")