P25LE-040S-DA
P25LE-040S-DA
P25LE-040S-DA
DigiKey Part Number
P25LE-040S-DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P25LE-040S-DA
Description
CONN SOCKET 40POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 30 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P25LE-040S-DA Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
3M
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.050" (1.27mm)