TPL710F25-5TR
DigiKey Part Number
5503-TPL710F25-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL710F25-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL710F25-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL710F25-5TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPL710F25-5TR Models
PSRR
55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 200mA