TPL730F15-5TR
DigiKey Part Number
5503-TPL730F15-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL730F15-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL730F15-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL730F15-5TR
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TPL730F15-5TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Series
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V