STBB2J29-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-13215-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STBB2J29-R |
Description | IC REG BUCK BST PROG 20FLIPCHIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 2.9V, 3.4V 1 Output 800mA 20-UFBGA, FCBGA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STBB2J29-R Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Current - Output |
Part Status Obsolete | Frequency - Switching 2.5MHz |
Function Step-Up/Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 20-Flip-Chip (2.1x1.8) |
Voltage - Input (Min) 2.4V | Base Product Number |