ABCM-60-10.000MHZ-BC-LN
DigiKey Part Number
535-ABCM-60-10.000MHZ-BC-LN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABCM-60-10.000MHZ-BC-LN
Description
XTAL OSC OCXO 10MHZ CMOS TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO CMOS Oscillator 5V Module
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±0.2ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Packaging
Box
Current - Supply (Max)
600mA
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
Module
Type
Size / Dimension
2.362" L x 2.362" W (60.00mm x 60.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)