DB25-PF-M2
DigiKey Part Number
2057-DB25-PF-M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PF-M2
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C