DB25-PR-SL
DigiKey Part Number
2057-DB25-PR-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PR-SL
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS CRIMP
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
250VAC
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C