ESMC-F-26-SGS-SMT-A-PP-T/R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESMC-F-26-SGS-SMT-A-PP-T/R |
Description | CONN RCPT VERT SMT 26POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.246" (6.25mm) |
Connector Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Mated Stacking Heights 8mm, 9.5mm, 11.1mm |
Number of Positions Loaded All | Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
Pitch - Mating | Current Rating (Amps) 1.2A |
Number of Rows 2 | Insulation Material Thermoplastic |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Shape Square |