ESMC-F-50-SGR-SMT-T/R
ESMC-F-50-SGR-SMT-T/R
ESMC-F-50-SGR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-50-SGR-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-F-50-SGR-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-50-SGR-SMT-T/R
Description
CONN RCPT R/A SMT 50POS 1.27MM
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Height
0.145" (3.68mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Board Guide, Solder Retention
Current Rating (Amps)
1.2A
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)