AL-CWP-750-9-C
DigiKey Part Number
2162-AL-CWP-750-9-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL-CWP-750-9-C
Description
CABLE WRAP 3/4" NATURAL 100'
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Spiral Wrap 0.750" (19.05mm) X 100' (30.48m) Natural
Category
Material
Polyethylene (PE)
Manufacturer
Advanced Cable Ties, Inc.
Color
Natural
Packaging
Bulk
Length
100' (30.48m)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.065" (1.65mm)
Type
Spiral Wrap
Operating Temperature
-60°C ~ 88°C
Type Attributes
Harness
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.620" (15.75mm)
Base Product Number
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)