ATS-EXL109-1220-R0
DigiKey Part Number
ATS-EXL109-1220-R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-EXL109-1220-R0
Description
HEATSINK AL6063 1220X200X32MM
Detailed Description
Heat Sink Aluminum Top Mount, Extrusion
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATS-EXL109-1220-R0 Models
Category
Width
7.874" (200.00mm)
Mfr
Fin Height
1.262" (32.05mm)
Packaging
Box
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
0.71°C/W @ 200 LFM
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Natural
3.09°C/W
Type
Top Mount, Extrusion
Material
Attachment Method
Adhesive
Material Finish
Degreased
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
48.032" (1220.00mm)