ACS72981KLRATR-150B3
DigiKey Part Number
620-ACS72981KLRATR-150B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981KLRATR-150B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981KLRATR-150B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981KLRATR-150B3
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 150A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module
EDA/CAD Models
ACS72981KLRATR-150B3 Models
Category
Frequency
DC ~ 250kHz
Mfr
Linearity
±0.8%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
7-PSOF
Sensitivity
8.8mV/A