ACSEVB-EZ7-37220-100B3
DigiKey Part Number
620-ACSEVB-EZ7-37220-100B3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACSEVB-EZ7-37220-100B3
Description
EVAL BOARD FOR ACS37220 100B3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS37220 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
13.2mV/A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
3.3V
Packaging
Bulk
Embedded
No
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
ACS37220
Sensing Range
±100A