77311-124-10LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-77311-124-10LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77311-124-10LF |
Description | CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77311-124-10LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.114" (2.90mm) |
Series | Overall Contact Length 0.480" (12.19mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™ |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Rows 1 | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Unshrouded | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A per Contact |