77311-132-16LF
DigiKey Part Number
77311-132-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-132-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77311-132-16LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.406" (10.30mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.626" (15.90mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact