77315-101-02LF
DigiKey Part Number
609-77315-101-02LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-101-02LF
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77315-101-02LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact