HD20-10BFMA-SL8001
DigiKey Part Number
1754-HD20-10BFMA-SL8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD20-10BFMA-SL8001
Description
HEAVY DUTY SHIELDED, M20, 5A, 10
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Black
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
M20-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C