MAX6226ALA25+
DigiKey Part Number
MAX6226ALA25+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6226ALA25+
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8LCC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.02% 10 mA 8-CLCC (3.8x3.8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6226ALA25+ Models
Category
Temperature Coefficient
5ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.45µVp-p
Packaging
Tray
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
550µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-CLCC
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-CLCC (3.8x3.8)
Tolerance
±0.02%