AD5246BKSZ100-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5246BKSZ100-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5246BKSZ100-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5246BKSZ100-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5246BKSZ100-RL7
Description
IC DIG POT 100K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
EDA/CAD Models
AD5246BKSZ100-RL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Rheostat
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C