ADP2164ACPZ-1.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2164ACPZ-1.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP2164ACPZ-1.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2164ACPZ-1.5-R7
Description
IC REG BUCK 1.5V 4A 16LFCSP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 4A 16-WQFN Exposed Pad, CSP
EDA/CAD Models
ADP2164ACPZ-1.5-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
6.5V
Frequency - Switching
500kHz ~ 1.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
2.7V