LT1460JCS3-2.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT1460JCS3-2.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1460JCS3-2.5#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1460JCS3-2.5#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460JCS3-2.5#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.4% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 40 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LT1460JCS3-2.5#TRMPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
Voltage - Input
3.4V ~ 20V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
40 mA
Tolerance
±0.4%
Base Product Number
Temperature Coefficient
20ppm/°C