ABC200-1012G
DigiKey Part Number
179-2435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC200-1012G
Description
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABC200-1012G Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.44" H (101.6mm x 50.8mm x 36.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE
Current - Output 1
15 A