SDI90-24-U-P5
SDI90-24-U-P5
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI90-24-U-P5
DigiKey Part Number
179-SDI90-24-U-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI90-24-U-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI90-24-U-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
3.75A
Weight
1.1 lbs (499 g)
Power (Watts)
90 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)