VOF-70B-12
DigiKey Part Number
179-VOF-70B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-70B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 70W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VOF-70B-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
5.84 A