MF-SM125-2
DigiKey Part Number
MF-SM125TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SM125CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SM125DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SM125-2
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.25A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25 A Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-SM125-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
250 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
15V
Package / Case
2-SMD
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
100 A