PV37W103C01B00
DigiKey Part Number
490-2970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37W103C01B00
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV37W103C01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%