SF-3812F2500T-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SF-3812F2500T-2 |
Description | FUSE BRD MT 25A 250VAC/80DC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 A 250 V 80 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SF-3812F2500T-2 Models |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 130A DC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 625.0 |
Part Status Active | Approval Agency cUL, UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.398" L x 0.122" W x 0.122" H (10.10mm x 3.10mm x 3.10mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0024 Ohms |
Voltage Rating - AC 250 V | Base Product Number |