SMLJ70CA
DigiKey Part Number
SMLJ70CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ70CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ70CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 26.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ70CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V