SRN8040-2R2Y
DigiKey Part Number
SRN8040-2R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN8040-2R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN8040-2R2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN8040-2R2Y
Description
FIXED IND 2.2UH 6.3A 13 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.3 A 13mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN8040-2R2Y Models
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.4A