SRP1770TA-470M
DigiKey Part Number
SRP1770TA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1770TA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1770TA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1770TA-470M
Description
FIXED IND 47UH 8.7A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.7 A 55mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1770TA-470M Models
Category
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.665" L x 0.665" W (16.90mm x 16.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A