SRP4020TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 4A 61 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 61mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4020TA-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
61mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
6A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)