SSD-100A-R-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-SSD-100A-R-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSD-100A-R-T |
Description | CURRENT SENSOR SWITCH 100A |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 100A 1 Channel Current Switch Bidirectional |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output ModBus, RS485 |
Mfr | Frequency DC ~ 5kHz |
Series | Linearity ±0.1% |
Packaging Bag | Accuracy ±0.1% |
Part Status Active | Voltage - Supply 5V ~ 60V |
For Measuring DC | Current - Supply (Max) 55mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |