SSD-500A-R-T
DigiKey Part Number
118-SSD-500A-R-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-500A-R-T
Description
CURRENT SENSOR SWITCH 500A
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Current Switch Bidirectional
Frequency
DC ~ 5kHz
Series
Linearity
±0.1%
Packaging
Bag
Accuracy
±0.1%
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Current - Supply (Max)
15mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C