ALMD-EG1E-Z2002
DigiKey Part Number
516-ALMD-EG1E-Z2002TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-ALMD-EG1E-Z2002CT-ND - Cut Tape (CT)
516-ALMD-EG1E-Z2002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALMD-EG1E-Z2002
Description
LED RED RND 15DEG SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 621nm LED Indication - Discrete 2.1V 4-SMD, Gull Wing
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
15°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
630nm
Lens Color
Red
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Millicandela Rating
Size / Dimension
4.20mm L x 4.20mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V