PX0695/10/63 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 672
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 76
Datasheet
In Stock: 164
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F Panel Mount, Snap-In
PX0695/10/63
PX0695/10/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0695/10/63
DigiKey Part Number
708-2640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0695/10/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PX0695/10/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC