APLC0J151M012S9
DigiKey Part Number
4506-APLC0J151M012S9TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-APLC0J151M012S9CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-APLC0J151M012S9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APLC0J151M012S9
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Manufacturer
C&B/RESI
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V