AP2D200TZBE
AP2D200TZBE
AP2D200TZBE
DigiKey Part Number
CKN9993-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2D200TZBE
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
EDA/CAD Models
AP2D200TZBE Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Domed
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.80mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V