PTS 647 SN38 SMTR2 LFS
PTS 647 SN38 SMTR2 LFS
PTS647SN38SMTR2 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS647SN38SMTR2LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS647SN38SMTR2LFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS647SN38SMTR2LFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS647SN38SMTR2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
PTS647SN38SMTR2 LFS Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
4.50mm x 4.50mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Force
100gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical
3.80mm