CT2942-50
DigiKey Part Number
BKCT2942-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT2942-50
Description
COAX CBL BNC TO BNC 19.6"
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-58C 19.69" (500.00mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Cal Test Electronics
Length
19.69" (500.00mm)
Packaging
Bulk
Cable Type
RG-58C
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to BNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Color
Black
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
BNC Plug
Operating Temperature
0°C ~ 80°C