MF72-120D13
DigiKey Part Number
317-1206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF72-120D13
Description
ICL 120 OHM 20% 1.2A 15.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 120 Ohms ±20% 1.2 A 0.610" (15.50mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Cantherm
Current - Steady State Max
1.2 A
Series
R @ Current
2.124 Ohms
Packaging
Bulk
Diameter
0.610" (15.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
120 Ohms